Aktivity

Aktivity

          • Účelové cvičenie v areáli Kubašok

          • Dňa 22. júna 2026 sa žiaci 5. až 9. ročníka ZŠ s MŠ Spišské Bystré zúčastnili účelového cvičenia v areáli Kubašok. Počas dopoludnia absolvovali rôzne stanovištia zamerané na civilnú ochranu, poskytovanie prvej pomoci, hasenie malých požiarov, orientáciu v prírode, dopravnú výchovu a športové súťaže.

            Žiaci si prakticky vyskúšali riešenie krízových situácií, ošetrenie zranení, prácu s mapou a buzolou, ale aj disciplíny ako hod granátom, skok vo vreci či preťahovanie lanom. Cvičenie prispelo k rozvoju ich vedomostí, zručností, tímovej spolupráce a pohybových schopností.

            Podujatie sa nieslo v príjemnej atmosfére a splnilo svoj cieľ – pripraviť žiakov na rôzne situácie, s ktorými sa môžu stretnúť v každodennom živote.

             

            Benjamín Oravec

          • Králi a kráľovné čítania ovládli našu školu!

          • Naši najmladší žiaci z 1. – 4. ročníka aj tento rok preukázali svoje čitateľské schopnosti v krásnej súťaži KRÁĽ A KRÁĽOVNÁ ČÍTANIA.

            Žiaci si preverili svoje čitateľské zručnosti naplno – zvládli čítanie s porozumením, pohotovo odpovedali na otázky a nebáli sa povedať svoj názor. Mnohí prekvapili nielen rýchlosťou, ale aj tým, ako dobre dokázali pochopiť text a premýšľať nad ním.

            Atmosféra v každom ročníku bola plná sústredenia, ale aj radosti z čítania. Žiaci si zároveň rozšírili svoj čitateľský obzor a ukázali, že knihy majú v ich svete pevné miesto.

            A kto získal titul?

            V každej triede bol ocenený jeden žiak, ktorý si prevzal ocenenie kráľa alebo kráľovnej čítania.

            Gratulujeme všetkým súťažiacim – boli ste skvelí!

            Titul získali nasledovní žiaci:

            1.A - Kráľ  čítania - Daniel Biely

            1.B - Kráľovná čítania -Nina Ambrozová

            1.C - Kráľ čítania - Martin Bukovina

            2.A – Kráľovná čítania – Veronika Dominiková

            2.B – Kráľovná čítania – Olívia Krišandová

            3.A – Kráľovná čítania – Terézia Sýkorová

            3.B – Kráľ čítania - Matteo Gazda

            3.C – Kráľ čítania – Marcel Baran

                        Kráľovná čítania – Valentína Čonková

            4.A – Kráľovná čítania – Agnesa Hajči

            4.B – Kráľ čítania - Matias Barilla

            8.B – Kráľovná čítania – Viktória Baranová

                       Kráľ čítania – Edo Čonka

             

            Tr.učiteľky

             

          • Piataci sa rozlúčili so školským rokom výletom plným zábavy

          • Blížiaci sa koniec školského roka si naši piataci užili naozaj naplno. Na školský výlet sa vybrali do zábavného parku Liptov, kde ich čakal deň plný smiechu, dobrodružstva a nezabudnuteľných zážitkov. Žiaci si s nadšením vyskúšali rôzne atrakcie, prekonávali prekážky, súťažili medzi sebou a užívali si spoločné chvíle so spolužiakmi. Počas celého dňa nechýbala dobrá nálada, úsmevy na tvárach a množstvo veselých zážitkov, na ktoré budú ešte dlho spomínať. Po aktívnom dopoludní všetkým dobre padol chutný obed a malé občerstvenie. Na záver výletu čakalo na deti sladké prekvapenie v podobe cukrovej vaty, ktorá bola príjemnou bodkou za vydareným dňom. Výlet bol krásnym spôsobom, ako sa rozlúčiť so školským rokom, upevniť priateľstvá a vytvoriť si spoločné spomienky. Veríme, že si piataci odniesli domov nielen množstvo zážitkov, ale aj úsmev na tvári a dobrú náladu na začiatok letných prázdnin.
             

            Mgr. Dominika Dulovičová

            Mgr. Katarína Šelengová

            RNDr. Anna Mrázová

          • Výlet siedmakov plný adrenalínu a zábavy.

          • Žiaci VII.A a VII.B sa tento týždeň zúčastnili školského výletu plného zábavy a nových zážitkov. Prvou  zastávkou boli  Escape Rooms, v Ružomberku, kde si mohli vyskúšať svoje logické myslenie, riešenie hádaniek, šifier a schopnosť spolupracovať v tíme. V stanovenom čase sa snažili nájsť cestu von z jednotlivých miestností, s názvami: „Strašidelný dom“, „Kliatba Faraóna“, „Detektívka-Sedem“ a „ Červená čiapočka.“

            Po úspešnom zvládnutí únikovej hry sa presunuli do Hrabova, kde si vyskúšali svoju odvahu, obratnosť a fyzickú zdatnosť v lanovom parku. Prekonali svoj strach a zdolali trasy aj s prekážkami. Počas celého výletu nechýbala dobrá nálada. Domov sa vrátili plní zážitkov a spomienok na krásne spoločne prežitý deň.

             

            Ing. Gabriela Ivanová, Mgr. Ľubomír Čarnoky

          • Deň plný objavovania

          • Za poznávaním krás prírody a života na farme sa dnes vybrali žiaci 2. ročníka na školský výlet. Našou prvou zastávkou bola Važecká jaskyňa, kde nás pani sprievodkyňa previedla jej podzemnými priestormi a porozprávala nám zaujímavosti o jaskynných medveďoch, ktorých pozostatky sa v nej našli, aj o jej objaviteľovi Ondrejovi Húskovi.

            Výlet pokračoval návštevou farmy vo Východnej, kde si deti pripravili vlastný bylinkový čaíkj do vrecúšok. Počas prehliadky nazreli do zákulisia farmárskeho života – navštívili sýpku, dojáreň, pôrodnicu, teliatkovú škôlku aj Hotel spokojných kráv. Nechýbalo množstvo zaujímavostí o starostlivosti o hospodárske zvieratá.

            Zažili sme deň plný objavovania, učenia a radosti, na ktorý budeme ešte dlho spomínať.

             

            Mgr. K. Belišová, Mgr. M. Jeleňová

          • Rozlúčka deviatakov s pánom starostom

          • Blížiaci sa záver školského roka prináša našim deviatakom nielen radosť z úspešne ukončeného obdobia na základnej škole, ale aj chvíle plné spomienok, poďakovaní a rozlúčok.

            Jednou z nich bolo aj slávnostné prijatie na obecnom úrade, kde deviatakov privítal pán starosta Mgr. Marián Luha. Vo svojom príhovore sa prihovoril žiakom milými a povzbudivými slovami. Poďakoval im za reprezentáciu školy i obce počas rokov strávených na základnej škole a zaželal im veľa úspechov na stredných školách, odvahy pri napĺňaní ich snov, správnych životných rozhodnutí, pevné zdravie a veľa šťastia na ich ďalšej životnej ceste.

            Súčasťou stretnutia bolo aj podpísanie sa deviatakov do pamätnej knihy obce. Svojimi podpismi zanechali trvalú spomienku na generáciu žiakov, ktorá po rokoch opúšťa brány základnej školy a vydáva sa za novými výzvami.

            Ďakujeme pánovi starostovi za srdečné prijatie, milé slová, čas, ktorý našim deviatakom venoval a za podporu, ktorú prejavuje vzdelávaniu a mladým ľuďom v našej obci.

            Našim deviatakom želáme, aby na roky strávené na základnej škole spomínali s úsmevom, aby ich na ďalšej ceste sprevádzala odvaha, vytrvalosť a úspechy a aby sa im podarilo splniť všetky ich sny a životné ciele.

             

            Mg. Sylvia Bafiová, Mgr. Martina Hreňová

          • Rozlúčka s I. stupňom

          • Ani sme sa nenazdali a z malých, ustráchaných prváčikov sa razom stali veľkí štvrtáci. Od prvých čiar, prvých pismeniek a nesmelého čítania sa všetci prepracovali k šikovným a zodpovedným štvrtákom, ktorí dnes stoja na prahu I. stupňa.

            A touto cestou ich starostlivo a s láskou previedli pani učiteľky: Zuzka Maškulková, Evička Michalková, Lenka Franková a Martinka Kolcúnová.

            Dnes sme si pripomenuli všetky krásne, spoločné chvíle. Poďakovali sme vedeniu školy a všetkým učiteľom za ich trpezlivý prístup.

            A spoločne sme "odstrihli" našich štvrtákov z I. stupňa. Nech sa Vám na II. stupni všetkým darí...

             

            Mgr. Martina Kolcúnová, Mgr. Zuzana Maškulková

          • Ovocie chutí zdravo 🍎🍐

          • Dňa 19. júna 2026 sa počas prvých dvoch vyučovacích hodín uskutočnila na našej škole ochutnávka ovocia. Podujatie pripravili žiaci 7. ročníka pre svojich mladších spolužiakov z prvého stupňa.

            Okrem ochutnávky rôznych druhov ovocia a ovocných produktov si žiaci prvého stupňa vyskúšali aj prácu s interaktívnym pracovným zošitom, prostredníctvom ktorého sa hravou formou dozvedeli viac o zdravej výžive a význame ovocia pre naše zdravie.

             

            Podujatie prinieslo deťom množstvo nových poznatkov, zaujímavých chutí a príjemných zážitkov. 🍏🍓🍇✨

             

            RNDr. Anna Mrázová

          • 🚒 EXKURZIA PRVÁKOV V HASIČSKEJ ZBROJNICI 🚒

          • Prváci navštívili Hasičskú zbrojnicu v Spišskom Bystrom, kde ich privítal veliteľ DHZ pán Ján Zeman. Pútavým rozprávaním im priblížil prácu hasičov, ich poslanie a dôležitosť pomoci druhým. Medzi deti zavítal aj predseda DHZ pán Jakub Šifra.

            Žiaci si prezreli množstvo pohárov a trofejí zo súťaží, fotografie hasičských družstiev, sochu svätého Floriána, zástavy, hasičské uniformy i ďalšie zaujímavé predmety spojené s hasičskou tradíciou. Veľký obdiv vzbudili aj hasičské vozidlá Tatra 148 a Iveco Daily, s ktorými sa hasiči vydávajú na pomoc pri rôznych zásahoch.

            Najväčším zážitkom však bolo, keď si deti mohli vyskúšať držať hasičskú striekačku a striekať vodu z hasičského auta. Nechýbali nadšené úsmevy, zvedavé otázky aj obdiv. Pútavým rozprávaním i ukážkami boli prváci motivovaní k hasičskému povolaniu.

            Ďakujeme Jankovi Zemanovi, Jakubkovi Šifrovi, Radkovi Orolinovi a Ferkovi Porackému za ich čas, ochotu a krásny zážitok pre deti. 🚒🔥
            „Takéto zážitky sú pre vzdelávanie mimoriadne cenné, najmä keď žiaci vidia, že aj samotní hasiči boli kedysi žiakmi našej školy.“

             

            Mgr. Terézia Šimková

            Mgr. Petra Teplická

            Mgr. Anna Sakmáryová

          • Stravníci ZŠ – dotácia na stravu od 01.09.2026

          • Vážení rodičia,

            v zmysle schválenej novely zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách k stravovacím návykom majú od 01.05.2023 nárok na dotáciu na stravu deti navštevujúce základnú školu pri splnení týchto podmienok:

             

            Rodič, alebo fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti, požiada o poskytnutie dotácie na stravu najneskôr do 15.07.2026: 

             

              1. cez aplikáciu Edupage - v časti ŽIADOSTI/VYHLÁSENIA, kde nájdete :

            Zápisný lístok na stravovanie s Návratkou – obedy

                • vybrať školský rok 2026/2027
                • návratka vybrať možnosť žiadam alebo nežiadam
                • IBAN
                • názov bankového účtu
                • odovzdať žiadosť kliknutím na Podať žiadosti a vyhlásenia
              • osobne písomné žiadosti a návratky v ŠJ – len pre tých rodičov, ktorí nemajú aplikáciu Edupage.

             

            Dotácia na stravu je určená na prípravu obeda a čiastočne aj na prípravu desiaty.

            Výška poskytovanej dotácie na žiaka na jeden deň je v sume:

            pre 1. stupeň vo výške 2,10 €

            pre 2. stupeň vo výške 2,30 €

             

            Podmienka dotácie je ak sa dieťa sa zúčastni výchovno-vzdelávacej činnosti v škole a odoberie stravu v inom prípade nemá nárok na dotáciu.

             

            Zákonný zástupca aj naďalej prispieva na úhradu režijných nákladov na prevádzku zariadenia školského stravovania  0,40 € / jeden obed.

             

            Stravník musí mať uhradenú platbu vo výške 60 € 15.08.2026 na 1.polrok a vo výške 60 € do 15.12.2026 na 2.polrok  , ktorá slúži na úhradu režijných nákladov a prípadné uhradenie neodhláseného obeda pri neúčasti  na výchovno-vzdelávacej činnosti v škole.

          • Od byliniek po skok do sena: Úžasný deň našich tretiakov na farme

          • Žiaci z 3.A a 3.B zažili nezabudnuteľný školský výlet na Farme Východná, kde na nich čakal deň plný zážitkov, tvorivosti a blízkeho kontaktu so zvieratkami.

            Náš program odštartoval voňavými tvorivými dielňami, kde si deti zo sušených farmárskych byliniek vlastnoručne vyrobili krásne mydielka. Potom sa už v sprievodných úboroch vybrali na prieskum farmy. Prešli si sýpku s krmivom, modernú dojáreň, navštívili tajuplnú pôrodnicu a nakukli aj do „Hotela spokojných kráv“. Najviac emócií však priniesla návšteva zvieracej škôlky, kde deti s nadšením hladkali roztomilé malé teliatka.

            Absolútne najlepším zážitkom dňa bolo záverečné bláznivé skákanie do obrovských kôp voňavého sena, z ktorého mali všetci obrovskú radosť. Za svoju šikovnosť a vzorné správanie si navyše domov odniesli zaslúžené diplomy.

            Vracali sme sa voňaví od byliniek, s kúskami sena vo vlasoch, ale hlavne s úsmevom na tvári a krásnymi spoločnými spomienkami. Ďakujeme!

             

            Mgr.Daniela Moravčíková, PaedDr. Martina Guláková

          • Za zážitkami do Trenčína a Bratislavy

          • Dňa 18. a 19. júna sme sa zúčastnili školského výletu do Trenčína a Bratislavy. Na Trenčianskom hrade sme si pozreli Studňu lásky, archeologické nálezy a dozvedeli sa zaujímavosti o Čiernej kuchyni. Prekvapením bolo hniezdo sokolov s mláďatami.

            Večer sme sa prešli po Bratislave, videli sme osvetlené pamiatky, Prezidentský palác a fontánu Družba. Na druhý deň sme navštívili Bratislavský hrad a počas prehliadky Starého mesta sme videli viaceré významné pamiatky, napríklad Primaciálny palác, Starú radnicu, Čumila a Dóm svätého Martina.

            Výlet sa nám veľmi páčil a odniesli sme si veľa pekných zážitkov.
             

            Miriama Mária Palgutová, Lenka Dzurňáková 8.A

          • Šantenie štvrtákov

          • Školský výlet do zábavného parku Liptov bol nezabudnuteľným zážitkom plným radosti a zábavy. Hneď po príchode nás uvítalo slnečné počasie a pestrý svet atrakcií, ktorý nás všetkých nadchol. Deti sa smiali a behali od jednej atrakcie k druhej, šantili, pretekali sa na skákacích hradoch a užívali si spoločné chvíle plné veselosti.Na konci dňa sme sa vracali domov plní spokojnosti a krásnych spomienok, ktoré nám ešte dlho zostanú v pamäti. Výlet nám ukázal, že spoločné zážitky sú tým najkrajším darom, ktorý nás spája a napĺňa šťastím.

             

            Mgr. Z.Maškulková, Mgr. M.Kolcúnová

          • Pršteky v akcii: Ako tretiaci skrotili ihlu a niť!

          • Kto hovorí, že tradičné remeslá sú nuda? Žiaci z 3.A vás okamžite vyvedú z omylu! Nedávno sme na hodine zažili niečo neskutočné – deti úplne prepadli čaru ručných prác.

            Navliecť niť, urobiť uzlík a hurá do akcie! Naším cieľom bolo zvládnuť prišívanie gombíkov a základy vyšívania. Predný steh, zadný steh, na rôzne spôsoby... Deti nadšene experimentovali a tvorivá nálada ich úplne pohltila.

            Hoci to bola pre ich jemnú motoriku poriadna fuška a pršteky dostali zabrať, nevzdal to nikto. Výsledok? Všetci to zvládli na jednotku! Sústredenie v triede by sa dalo krájať a tá čistá, nefalšovaná radosť z vlastnoručne prišitého gombíka bola skrátka na nezaplatenie.

            Naši tretiaci ukázali obrovskú trpezlivosť a zručnosť. Presvedčte sa sami v našej fotogalérii, ako im to išlo od ruky!

             

            PaedDr. Martina Guláková

          • Keď Piráti z 3.A prevzali kormidlo: Týždeň v obrátených úlohách!

          • Predstavte si triedu plnú nadšenia, kde sa učenie mení na skutočné dobrodružstvo! Tento týždeň naša pani učiteľka v 3.A odovzdala kapitánske žezlo a jej žiaci – hrdí Piráti – sa zahrali na učiteľov. Na svoje hodiny sa pripravili priam ukážkovo. Každý si vybral svoj najobľúbenejší predmet a premenil ho na hodinu plnú zaujímavých aktivít a kreativity. Naši malí korzári si novú rolu fantasticky užili, no zároveň zažili veľkú školu života. Na vlastnej koži zistili, aké náročné je udržať v triede disciplínu, zaujať publikum a udržať pozornosť svojich „žiakov“. Za odvahu, skvelý pedagogický výkon a nezlomnú energiu získal každý z nich zaslúženú pirátsku mincu. Táto netradičná výmena rolí medzi učiteľkou a žiakmi opäť ukázala, že najkrajšie vedomosti získavame vtedy, keď sa učíme zážitkom a vzájomným rešpektom.

             

            PaedDr. Martina Guláková

          • Výlet deviatakov na Liptov – zaslúžený oddych v nádhernej prírode

          •       V uplynulých dňoch sme  sa s našimi deviatakmi zúčastnili na školskom výlete do malebného regiónu Liptov. Ubytovaní sme boli v hoteli Riverside v krásnom prostredí Demänovskej doliny, ktorá nás očarila svojou jedinečnou prírodou, čistým horským vzduchom a pokojnou atmosférou.

                 Jedným z hlavných bodov programu bola návšteva Demänovská ľadová jaskyňa. Počas prehliadky sme obdivovali fascinujúcu výzdobu jaskyne, ľadové útvary a dozvedeli sa množstvo zaujímavostí o tomto prírodnom poklade Slovenska.

                Nechýbali ani športové aktivity. Žiaci si s nadšením zahrali volejbal a basketbal, pri ktorých si preverili svoju kondíciu, tímového ducha a fair play správanie. Po aktívnom dopoludní prišla vhod aj popoludňajšia siesta, počas ktorej si všetci mohli oddýchnuť a načerpať nové sily.

                 Večery patrili spoločenským hrám, zábave a voľnému času. Žiaci mali priestor na rozhovory, upevňovanie priateľstiev a vytváranie krásnych spoločných spomienok. Celý pobyt sa niesol v príjemnej a priateľskej atmosfére.

                 Veľmi nás teší, že naši deviataci počas celého výletu reprezentovali školu vzorným spôsobom. Boli slušní, disciplinovaní a k ľuďom sa správali s úctou a rešpektom. Svojím správaním potvrdili, že dokážu byť zodpovednými a ohľaduplnými mladými ľuďmi.

                  Výlet na Liptov bol pre všetkých krásnym zážitkom, plným pohybu, oddychu a nezabudnuteľných chvíľ v nádhernej slovenskej prírode. Po náročnom školskom roku to bol skvelý a zaslúžený oddych, ktorý sa zapíše do našich spomienok.

                                                                                   Mgr. Martina Hreňová, Mgr. Sylvia Bafiová

             

          • Angličtinu sme ukončili netradične – divadielkom

          • Posledné hodiny anglického jazyka v 3. a 4. ročníku sme ukončili netradičným, ale veľmi obľúbeným spôsobom – divadelnými predstaveniami, ktoré si žiaci sami pripravili pre svojich spolužiakov. Počas niekoľkých hodín deti tvorili vlastné príbehy, rozdeľovali si úlohy, pripravovali jednoduché rekvizity a nacvičovali svoje vystúpenia v anglickom jazyku. Na javisku sa postupne objavili magické krajiny, rozprávkové lesy, milé zvieratká, odvážni princovia, krásne princezné, čarovné predmety, múdre kráľovné aj ďalšie zaujímavé postavy, ktoré vtiahli divákov do sveta fantázie. Divadielka boli plné kreativity, humoru a dobrej nálady. Žiaci si mohli zábavnou formou precvičiť slovnú zásobu, správnu výslovnosť aj komunikačné zručnosti v angličtine. Zároveň si rozvíjali spoluprácu, sebavedomie pri vystupovaní pred publikom a schopnosť tvorivo pracovať v tíme. Všetci účinkujúci si zaslúžia veľkú pochvalu za odvahu, snahu a nadšenie, ktoré do svojich vystúpení vložili. Svoje jazykové vedomosti a zručnosti ukázali v praxi a dokázali, že angličtina sa dá učiť aj hravou a tvorivou formou. Divadielka priniesli množstvo úsmevov, pekných zážitkov a boli príjemnou bodkou za celoročnou prácou na hodinách anglického jazyka.

             

            Mgr. Dominika Dulovičová

            Ing. Gabriela Ivanová

            Bc. Jakuboci Ntombozuko

          • Učitelia na návšteve

          • V rámci programu Erasmus+ sme absolvovali pracovnú mobilitu v nádhernom meste Dvůr Králové nad Labem v Českej republike, kde sme navštívili Základnú školu Strž. Počas job shadowingu sme mali príležitosť pozorovať vyučovací proces, zdieľať odborné skúsenosti s kolegami a oboznámiť sa s modernými trendmi vo vzdelávaní. Návšteva bola zameraná predovšetkým na využívanie metódy CLIL, integráciu digitálnych technológií a IKT do výučby, ako aj na aplikáciu inovatívnych vyučovacích metód podporujúcich efektívne učenie žiakov.

             

            Mgr. Z.Maškulková a Mgr. M.Kocnúnová

          • Hranovnická šelma

          • Dňa 18.6.2026 sa uskutočnil v poradí už 3.ročník športového podujatia Hranovnická šelma, kde sme mali zastúpenie družtiev v obidvoch kategóriách. Žiaci museli na 800m trati prekonať 12 rôznych prekážok, ktoré preverili ich rýchlosť, obratnosť, vytrvalosť a spoluprácu súťažiacich.

            Krásne 2.miesto si vybojovalo družstvo mladších žiakov v zložení Alexander Guzi a Melánie Tomajková.

            V kategórii mladších žiakov nás reprezentovali družstvá v zložení:

            Matias Kubov a Barborka Skokanová

            Henrich Ujčík a Natália Vitková

            Marko Tomajka a Katarína Lišuchová

            V kategórii starších žiakov sme mali zastúpenie v dvojici Matej Pirožek a Ema Bendíková, ktorí si v silnej konkurencii vybojovali krásne 4.miesto.

             

            Mgr. Ľubomír Čarnoký

          • Veľký úspech našej žiačky.

          • Barborka Greňová z  II. A triedy získala 1. miesto vo výtvarnej súťaži „Požiarna ochrana očami detí“ v kategórii žiakov 1. stupňa základných škôl. Svojou nápaditou výtvarnou prácou, kreativitou a citom pre tému si vyslúžila najvyššie ocenenie a zároveň postup do celoslovenského kola.

            Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa konalo 16. júna 2026 v priestoroch hasičskej stanice v Poprade v príjemnej atmosfére, kde si ocenení žiaci prevzali diplomy a ceny. Nechýbala ani prehliadka hasičskej techniky.

            Barborke srdečne blahoželáme a prajeme jej veľa úspechov v celoslovenskom kole!

             

            Mgr. K. Belišová, Mgr. T. Šimková

          • Ochutnávka ovocia

          • V rámci programu podpory zdravého životného štýlu sa naši žiaci zapoja do ovocnej ochutnávky zajtra 19.06.2026, počas ktorej spoznajú rôzne druhy ovocia a ovocných produktov. 🌱🍎

            Súčasťou podujatia bude aj vzdelávacia časť, v ktorej sa dozvedia zaujímavosti o význame ovocia pre naše zdravie, správnych stravovacích návykoch a zdravej výžive. 📚💡

            Po získaní nových vedomostí bude nasledovať ochutnávka ovocných produktov, kde si žiaci budú môcť vychutnať rôzne chute a vône ovocia. 😋🍓🍐

            🍏💚 Učíme sa zdravo žiť, ochutnávať a objavovať svet ovocia všetkými zmyslami! 🍇✨

          • 📊🏆 Naši štvrtáci potvrdili kvalitu vzdelávania v testovaní KOMPARO

          • Žiaci 4. ročníka sa v tomto školskom roku zapojili do celoslovenského testovania KOMPARO, v ktorom si overili svoje vedomosti z matematiky, slovenského jazyka a literatúry, prírodovedy, vlastivedy a všeobecných študijných predpokladov.

            Do testovania sa zapojilo až 5 706 žiakov zo 158 základných škôl z celého Slovenska. Výsledky našich štvrtákov potvrdili, že sa na škole systematicky venujeme kvalitnému vzdelávaniu. Mimoriadne nás teší, že najlepšie výsledky dosiahli žiaci v slovenskom jazyku a literatúre, kde preukázali veľmi dobré vedomosti, čitateľské zručnosti a schopnosť porozumieť textu. 📖👏

            Výborné výsledky dosiahli naši žiaci aj v prírodovede, vďaka čomu sa naša škola zaradila medzi 25 % najúspešnejších škôl na Slovensku 🌿🔬. Sme presvedčení, že k tomuto úspechu významnou mierou prispieva aj naša „Záhrada, ktorá učí“, kde sa žiaci pravidelne učia zážitkovou formou priamo v prírodnom prostredí. 🌳🌼 Praktické pozorovania, experimentovanie, pestovanie rastlín či objavovanie prírodných zákonitostí priamo v školskej záhrade pomáhajú deťom lepšie porozumieť učivu a prepájať teoretické poznatky s reálnym životom. 🌱💡

            👏 Ďakujeme našim štvrtákom za zodpovedný prístup k testovaniu, pani učiteľkám za ich každodennú prácu a všetkým, ktorí sa podieľajú na vytváraní podnetného prostredia pre vzdelávanie. Veríme, že získané výsledky sú potvrdením správnej cesty a zároveň motiváciou do ďalšej práce. 💙📚✨

          • Klokan skákal aj našou školou – poznáme výsledky!

          • Naši žiaci sa aj v tomto školskom roku zapojili do medzinárodnej matematickej súťaže Matematický klokan, v ktorej si preverili svoje logické myslenie, matematické vedomosti a schopnosť riešiť netradičné úlohy. Všetkým súťažiacim ďakujeme za reprezentáciu školy a blahoželáme úspešným riešiteľom k dosiahnutým výsledkom. Veríme, že ich úspechy budú motiváciou aj pre ďalších žiakov a tešíme sa na účasť v budúcom ročníku súťaže.

            Úspešnými riešiteľmi sa stali:

            Tamara Fricová - 1.A

            Daniel Biely - 1.A

            Matias Tarnóczy - 1.B

            Eliáš Bafia - 1.C

            Šimon Bendík - 2.A

            Juraj Parák - 2.A

            Magdaléna Vilimová - 2.A

            Milan Chmura - 2.B

            Adriana Šelengová - 2.B

            Laura Kuffová - 2.B

            Ján Petruľa - 2.B

            Adela Ambrózová - 3.A

            Elizabeth Jurčová - 3.A

            Hugo Pitoňák - 3.A

            Juliana Baranová - 3.B

            Matteo Gazda - 3.B

            Matej Jakubčo - 3.B

            Adam Jurčo - 4.A

            Agnesa Hajči - 4.A

            Oliver Hlisnikowski - 4.A

            Nela Štefková - 4.A

            Jakub Bendík - 4.A

            Juraj Marko - 4.B

            Filip Svitaň - 4.B

            Matias Kubov - 5.A  

             

            Mgr. Ivan Ručková

          • Prevencia ako cesta k bezpečnej budúcnosti

          • Dňa 17. júna 2026 sa žiaci tried 7.A a 7.B zúčastnili preventívnej prednášky s pani kapitánkou Máriou Holotňákovou. Témou stretnutia bola trestnoprávna zodpovednosť mladistvých a riziká správania, s ktorými sa môžu žiaci stretnúť v každodennom živote.

            Počas besedy sa diskutovalo o problematike porušovania zákona, užívania alkoholu a drog, šikanovania, kyberšikany, ako aj o dôsledkoch nevhodného správania v online aj reálnom prostredí. Obsah prednášky bol aktuálny, zrozumiteľný a prispôsobený veku žiakov. Téma bola spracovaná komplexne a poskytla množstvo praktických informácií a príkladov z každodenného života.

            Žiaci mali počas celého stretnutia možnosť aktívne sa zapájať do diskusie, klásť otázky a získať odpovede na témy, ktoré ich zaujímali. Otvorená komunikácia a priestor na diskusiu prispeli k lepšiemu porozumeniu rizík a následkov nevhodného správania.

            Beseda prispela k zvýšeniu právneho povedomia žiakov a zároveň zdôraznila význam prevencie, zodpovedného rozhodovania a rešpektovania pravidiel v každodennom živote.

            Ďakujeme pani kpt. Mgr. Márii Holotňákovej z Okresného riaditeľstva policajného riaditeľstva v Poprade za jej čas, ochotu a cenné informácie, ktoré našim žiakom sprostredkovala. Preventívne aktivity tohto typu sú dôležitou súčasťou výchovy mladých ľudí a potvrdzujú, že prevencie naozaj nikdy nie je dosť.

             

            Mgr. Veronika Chmurová, výchovná poradkyňa školy

          • Reďkvičková hostina

          •  

            Žiaci 4.A a 3.C sa na hodinách pracovného vyučovania s veľkým nadšením pustili do pestovania redkvičiek. Najprv pripravili záhon, starostlivo do pôdy zasiali semienka a pravidelne sa o ne starali. Každý deň sledovali, ako z malých semienok vyrastajú zelené lístky a postupne sa pod zemou vytvárajú chutné červené redkvičky.

            Keď redkvičky dostatočne vyrástli, žiaci ich opatrne povyťahovali zo zeme. S radosťou si prezerali svoju úrodu a očistili ju od hliny. Boli hrdí na to, že sa im podarilo vypestovať zdravú a chutnú zeleninu vlastnými rukami.

            Nazbierané redkvičky potom použili na veľkú hostinu, ktorú pripravili spoločne so svojimi učiteľmi. Nakrájali ich, ozdobili nimi misky a ponúkli ich svojim spolužiakom. Pani učiteľka pripravila sladký ovocný čaj. Žiaci si použitý servis následne umyli a odložili. Hostina sa vydarila, všetkým veľmi chutilo a žiaci mali radosť z toho, že mohli ochutnať plody svojej práce. Všetkým patrí veľká vďaka, za skvelú atmosféru.

             

            PaedDr. Mária Novotná, Mgr. Eva Gánovská Fedorová a pani asistentka Denisa Janusová

          • Didaktické hry – zážitkové dopoludnie

          • V rámci didaktických hier prežili žiaci príjemné a poučné dopoludnie plné pohybu, zábavy a nových poznatkov. Na jednotlivých stanovištiach si preverili svoju šikovnosť, spoluprácu, pohotovosť a schopnosť riešiť rôzne úlohy. Aktivity boli zamerané na rozvoj pohybových zručností, orientácie, bezpečnosti a tímovej práce.

            Veľkým zážitkom pre žiakov bola aj ukážka práce vojakov a služobných psov. Deti mali možnosť zblízka sledovať výcvik služobného psa, ktorý predviedol svoju poslušnosť, rýchlosť a schopnosť zasiahnuť pri ochrane svojho psovoda. Táto ukážka vzbudila veľký obdiv a záujem všetkých prítomných.

            Žiaci si mohli vyskúšať rôzne časti vojenskej výstroje, ako sú ochranné vesty, prilby či špeciálne vybavenie používané vojakmi. Veľký úspech mala aj prezentácia vojenskej techniky a vybavenia, pri ktorej sa deti dozvedeli množstvo zaujímavých informácií. Nechýbala ani možnosť posadiť sa do vojenského vozidla a na chvíľu sa cítiť ako skutočný vojak.

            Počas celého programu sa žiaci aktívne zapájali, kládli otázky a so záujmom si prezerali vystavenú techniku. Táto časť didaktických hier bola nielen veľmi pútavá, ale zároveň rozvíjala poznatky detí o práci ozbrojených zložiek, bezpečnosti a ochrane obyvateľstva.

            Didaktické hry splnili svoj cieľ – spojili učenie so zážitkom, podporili pohyb na čerstvom vzduchu a priniesli deťom množstvo krásnych spomienok. Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a príprave tohto vydareného dňa.

             

            Mgr. Petra Teplická
             

          • Keď matematika baví – úspechy našich Maksáčikov

          • Počas celého školského roka sa 24 našich žiakov z 1. stupňa zapájalo do obľúbenej matematickej súťaže Maksík, ktorá preveruje logické myslenie, pozornosť aj schopnosť riešiť netradičné úlohy. Súťažiaci postupne počas roka absolvovali päť kôl, pri ktorých si mohli overiť svoje vedomosti aj vytrvalosť.

            Ich usilovná práca priniesla krásne výsledky. 19 žiakov získalo titul „Múdry Maksáčik“ a 5 žiakov dosiahlo najvyššie ocenenie „Najmúdrejší Maksáčik“, ktoré sa udeľuje za mimoriadne úspešné riešenie súťažných úloh. Tento titul získali:Jurko Parák (2.A), Janko Lipták (3.A), Matteo Gazda (3.B), Šimon Kováč (4.A) a Marek Kikta (4.B).

            Všetkým účastníkom srdečne blahoželáme a ďakujeme za ich odhodlanie, pravidelnú prácu a chuť objavovať krásu matematiky. Veríme, že aj v budúcom školskom roku sa s nadšením pustia do ďalších zaujímavých výziev a budú úspešne reprezentovať našu školu.

             

            Mgr. Daniela Moravčíková

          • Naši žiaci úspešne reprezentovali školu na Hornádskych hrách

          • Dňa 11. júna 2026 sa vo Vikartovciach uskutočnil ďalší ročník Hornádskych hier, na ktorých si zmerali sily žiaci zo škôl z Hranovnice, Vikartoviec, Liptovskej Tepličky a Spišského Bystrého.

            Hornádske hry boli založené s cieľom podporovať stretávanie žiakov z obcí Hornádskej doliny, upevňovať priateľské vzťahy medzi školami a rozvíjať športového ducha, fair play a zdravú súťaživosť.

            Súťažiaci si svoje športové schopnosti overili vo viacerých disciplínach. Súťažilo sa vo futbale, volejbale, šípkach a streľbe zo vzduchovky. Súčasťou programu boli aj atletické disciplíny – vrh guľou, skok do diaľky a cezpoľný beh.

            Naši žiaci podali vo všetkých súťažiach výborné výkony, bojovali s veľkým nasadením a vzorne reprezentovali našu školu. Vďaka úspešným výsledkom naprieč všetkými disciplínami sa našej škole podarilo získať najvyšší počet bodov a obhájiť putovný pohár, ktorý tak zostáva aj naďalej v našich rukách.

            Veľké poďakovanie patrí organizátorskej škole vo Vikartovciach za výbornú prípravu podujatia, príjemnú atmosféru a bezproblémový priebeh celého športového dňa. Vďaka patrí aj všetkým pedagógom, rozhodcom a organizátorom, ktorí sa podieľali na úspešnej realizácii hier.

            Všetkým športovcom ďakujeme za reprezentáciu školy a gratulujeme k dosiahnutému úspechu. Tešíme sa na ďalší ročník Hornádskych hier, ktorý sa bude konať v Liptovskej Tepličke.

            Hornádske hry – prehľad umiestnení:

            a. 1. miesto v súťaži družstiev

            b. 1. miesto volejbal

            c. 1. miesto streľba zo vzduchovej pušky

            d. 1. miesto guľa dievčat – Nina Milanová

            e. 1. miesto guľa chlapci – Matej Chalupecký

            f. 1. miesto diaľka chlapci – Matej Chalupecký

            g. 2. miesto diaľka chlapci – Daniel Chalupecký

            h. 2. miesto futbal

            i. 2. miesto cezpoľný beh chlapci – Denis Lopuch

            j. 2. miesto cezpoľný beh dievčatá – Barbora Skokanová

            k. 3. miesto cezpoľný beh dievčatá – Alica JasenčákováZačiatok formulára

             

             

          • Usilovné včielky u druhákov

          • Zaujímavé dopoludnie zažili naši druháci 10.júna 2026. Navštívil ich pán včelár J. Brezina s úľom a včielkami, s pomôckami pre včelára a s prekvapením na záver. Porozprával im o živote včiel, a o tom, ako funguje včelstvo.

            Žiaci sa dozvedeli, že v úli má každý svoju úlohu. Včelia matka kladie vajíčka, robotnice sa starajú o úľ, zbierajú nektár a peľ, a trúdy majú svoju nezastupiteľnú úlohu pri rozmnožovaní. Vysvetlil žiakom aj to, ako sa včely dorozumievajú ako spolupracujú, dokonca si vyskúšali včelársky odev na vlastnom tele. S úsmevom ovoniavali včelie produkty a v závere ochutnali čerstvý sladký medík na kúsku oblátky.

            Táto beseda im pomohla upevniť si vedomosti z hodín prvouky, no vypočuli si aj mnoho nových informácii.

            Pánovi včelárovi ďakujeme za poučnú a príjemnú besedu, ktorá v žiakoch prehĺbila záujem o prírodu a život včiel.

             

             

            Mgr. K. Belišová, Mgr. E. Bobko

             

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou
      • riaditeľ ZŠ Mgr. Štefan Luha: +421911287123
        kancelária: +421 52 77 921 25,
        školská jedáleň: +421 52 77 921 96,
        materská škola:+421 901 792 160,
        školský klub: +421 911 992 125,
      • Michalská 398/8, 059 18 Spišské Bystré
        059 18 Spišské Bystré
        Slovakia
      • IČO: 37876031
      • DIČ: 2021669848
      • www.slovensko.sk
      • ZŠ s MŠ Spišské Bystré
    • Prihlásenie