• Online beseda s DANIELOM HEVIEROM

     • Aby sme žiakov viac motivovali k čítaniu a tvorivosti, využili sme jednu z možností a oslovili sme významného textára, básnika, spisovateľa a výtvarníka Daniela Heviera, ktorý sa s nami v pondelok 26. apríla ochotne spojil cez virtuálnu učebňu a viedol zaujímavú hodinu pre žiakov siedmych ročníkov.

      Všetkých nás milo prekvapil usmievavý básnik zo svojej pracovne, ktorý nám dal možnosť nahliadnuť do svojho súkromia a žiakom odprezentoval nielen svoje fotografie z detstva, jeho ilustrácie, no aj aktuálnu knihu, na ktorej momentálne pracuje.

      Sme vďační za jeho inšpiratívne nápady a pútavé rozprávanie o jeho tvorbe, škole a literatúre. Zároveň sme veľmi radi, že sme mali možnosť stráviť čas s touto významnou osobnosťou Slovenska!

     • Strieborná medaila z okresných majstrovstiev v bedmintone patrí našim dievčatám

     • V utorok 26.4.2022 sa reprezentanti našej školy zúčastnili  okresných majstrovstiev v bedmintone žiakov a žiačok základných škôl. Medzi  silnou konkurenciou z  ďalších  šiestich  škôl si  naše dievčatá vybojovali zaslúžené druhé miesto.

      Dievčatá sa do finále prebojovali z 1. miesta vo svojej skupine, kde najprv porazili svoje súperky zo ZŠ s MŠ  Matejovce a  ZŠ s MŠ na Jarnej ulici. Vo finále však nestačili na svoje súperky zo ZŠ s MŠ Komenského Poprad  a celkovo obsadili 2.miesto. Našu školu reprezentovali žiačky Gabriela Fábryová a Michaela Orolinová (IX.A)

      V kategórii chlapcov našu školu reprezentovali Dominik Bednár (VIII.A) a Samuel Malatin (IX.A), ktorým sa aj napriek vysokému športovému nasadeniu nepodarilo prebojovať z ťažkej  skupiny do bojov o stupienky víťazov a obsadili 5. miesto.

      Našim bedmintonistom patrí naše poďakovanie za úspešnú reprezentáciu školy a záujemcov o tento krásny olympijský  šport pozývame na bedmintonový krúžok, ktorý sa koná v piatok o 13:30 v telocvični školy.

     • Projektové vyučovanie v špeciálnej triede

     • Trieda 7.C vytvorila náučný projekt pod názvom Európa. Projekt žiaci pripravovali na hodinách pracovného vyučovania, výtvarnej výchovy a geografie. Projektovým vyučovaním si zdokonalili manuálne zručnosti, osvojili si základné vedomosti o Európe, o všetkých jej štátoch a ich kultúre.

     • Školský turnaj vo vybíjanej

     • V dňoch 11. a 13.4.2022 si žiaci 3. až 6. ročníka zmerali sily v školskom turnaji vo vybíjanej. Zápasy boli od začiatku do konca plné napätia a všetky triedy predviedli športového ducha a tímovú spoluprácu.

      Výsledky 1.stupeň
      1. miesto: 3.A
      2. miesto: 4.A
      3. miesto: 4.B
      4. miesto: 3.B

      Výsledky 2. stupeň
      1. miesto: 6.B
      2. miesto: 5.A
      3. miesto: 6.A
      4. miesto: 5.B

      Všetkým zúčastneným športovcom ďakujeme za kvalitné a bojovné zápasy!

     • McDonald´s Cup

     • V pondelok 25.4.2022 naša škola organizovala obvodné kolo v Mini futbale žiakov a žiačok McDonald´s Cup.

      Naši žiaci zaslúžene získali prvé miesto a zároveň postúpili na okresné kolo, ktoré sa bude konať v Poprade.

      Pri ďalšej reprezentácii im prajeme veľa úspechov a športového ducha.

     • Sviatok našej planéty - DEŇ ZEME🌍

     • Už od roku 1970 je 22. apríl vyhlásený za Svetový deň Zeme. My sme ho tento rok poňali ako príležitosť ukázať našim žiakom dôležitosť separácie odpadu.

      Pre žiakov 5. a 6. ročníka si pripravili zamestnanci firmy Marius Pedersen: Jana Špaková, Ing., Zuzana Gomoľová a Ing. Ján Glevaňák. zaujímavú prednášku spojenú s aktivitami.

      Tá bola rozdelená na dve časti. V jednej sa žiaci formou prezentácie dozvedeli informácie o odpadoch – ako vzniká, ako ho správne separovať, ako sa skládkuje a mnohé ďalšie zaujímavosti. V druhej časti si vyskúšali triedenie odpadu, za čo dostali aj sladkú odmenu.

      Za aktívne zapájanie sa a pohotové reagovanie si zaslúžia pochvalu. 😊

      Touto cestou by sme sa ešte raz chceli poďakovať našim hosťom za obohacujúcu prednášku.

       

      FOTOALBUM

     • Matematický KLOKAN 🦘

     • V pondelok 11. apríla si svoje múdre hlavičky potrápilo 69 žiakov 1. a 2. stupňa našej školy. Prvýkrát sa do tejto celoslovenskej súťaže zapojili aj prváci. Zaujímavé úlohy sa im zapáčili natoľko, že to určite nebolo naposledy. Ako dopadli v porovnaní s rovesníkmi, sa dozvieme po vyhodnotení súťaže 3. mája.

     • Zápis do 1. ročníka

     • Malí predškoláci majú za sebou svoj veľký deň - zápis do 1. ročníka.

      Počas zápisu ukázali svoju šikovnosť a samostatnosť pri riešení rôznych úloh a zadaní, ktoré im pripravili naše pani učiteľky. Budúci prváčikovia boli naozaj šikovní a do školy sa už veľmi tešia.

      Želáme im, aby im nadšenie a chuť do učenia vydržali čo najdlhšie.

      FOTOALBUM

     • Prevencia kyberšikany

     • Do pozornosti dávame vyhodnotenie dotazníka o kyberšikane a skúsenostiach našich žiakov s ňou. Prieskum prebiehal medzi žiakmi 7., 8. a 9. ročníka.

      VYHODNOTENIE_-_kybersikana.pdf

      8. apríla absolvovali žiaci 8. a 9. ročníka prevenčnú prednášku zameranú na rizikové faktory na internete vrátane kyberšikany a jej dôsledkov.

      Touto cestou sa chceme poďakovať členke PZ v Poprade npor. Mgr. Márii Holotňákovej za pútavé a odborné vedenie prednášky.

     • Pravda o drogách

     • 7. apríl je Svetovým dňom zdravia a práve v tento deň absolvovali žiaci 7., 8. a 9. ročníka prednášku „PRAVDA O DROGÁCH“, ktorú sme organizovali v spolupráci s Občianskym združením Slovensko bez drog

      Dospievajúca mládež často nerozumie tomu, ako je možné, že niekedy je použitie drogy v poriadku a inokedy nie. Rovnako ako nerozumejú, prečo „je v poriadku“, že ich rodičia fajčia alebo pijú alkohol, ale oni nesmú. Potrebujú poznať pravdivé odpovede, usporiadať si tieto údaje a porozumieť. Zmätok a neznalosť vedú k tomu, že práve v tomto veku prvýkrát skúsia drogy a časť z nich pri nich následne zostáva.

      Zámerom prednášajúceho bolo, aby sa pravda a fakty o škodlivosti všetkých drog dostali k žiakom a študentom skôr, ako sa k nim dostanú falošné informácie od ich „priateľov“ alebo drogových dílerov.

      Touto cestou by sme chceli poďakovať pánovi Valérovi Kováčovi za zaujímavo, odborne a pútavo vedené prednášky.

      FOTOALBUM

     • Staň sa Englishstar!

     • Máš rád angličtinu?

      Zapoj sa do medzinárodnej súťaže v anglickom jazyku pre žiakov základných škôl!

      Poď súťažiť o SMARTFÓN a množstvo zaujímavých cien!

      Žiaci od 2. až 9. ročníka prihláste sa do 20.4.2022 u svojho učiteľa angličtiny.

      Svoje vedomosti si otestujete 5.5.2022 v teste z angličtiny primerané vašim vedomostiam.

       

      Prihlásenie do súťaže je podmienené uhradením sumy vo výške 5€.

     • Okresné kolo chemickej olympiády

     • V tejto náročnej vedeckej disciplíne našu školu 25. marca na okresnom kole vo Svite reprezentovali Tobias Klinga a Gabriela Fábryová z 9.A triedy. Tobias ako úspešný riešiteľ obsadil pekné 10. miesto a Gabike patrí 14. miesto.
      Blahoželáme!

     • Bláznivý 1. apríl

     • Tento deň, kedy si všetci vtipkári vždy prídu na svoje, sa naši žiaci zapojili do školskej súťaže o tú najbláznivejšiu školskú tašku. Originalite rozhodne medze nekládli. Posúďte sami ...

      VIDEO 

     • Najkrajšia veľkonočná kraslica

     • Zapoj sa do výtvarnej súťaže pre žiakov 1. stupňa. Použi svoju fantáziu pri zdobení tej najkrajšej kraslice akoukoľvek výtvarnou technikou.
      Maketu kraslice si môžeš vyzdvihnúť v zborovni.

     • Elektronické knihy a príbehy versus klasika

     • Žijeme v dobe virtuálneho sveta. Často sa menia naše zvyky a spôsob života. V tejto modernej dobe si žiaci 1.-4. ročníka počas marca priblížili svet kníh a elektronických príbehov na hodinách mimočítankovej literatúry. Prečítali si zaujímavé príbehy z klasických papierových knižiek, navštívili našu novú školskú knižnicu a získané informácie tvorivo spracovali vo forme plagátov a miniknižočiek. Čitateľské zručnosti ďalej zdokonaľujú pri čítaní elektronických príbehov v súťaži s Kozmixom. Získavajú zaujímavé informácie, plnia rôzne úlohy a zároveň súťažia o zaujímavé ceny. Či už vôňa klasickej knihy alebo napätie v príbehu elektronickej knihy, držme im palce nech u nich v budúcnosti zvíťazí hlavne láska k čítaniu samotnému.

      CELÝ FOTOALBUM

     • Okresné kolo Pytagoriády

     • Vo štvrtok 29. marca a piatok 30. marca si naši žiaci od 3. po 7. ročník zmerali sily v okresnom kole matematickej súťaže Pytagoriáda. Hoci sa súťaž nepísala z domu ako to bolo minulý rok, prebiehala aj tentokrát online priamo zo školy.

      Jednotliví súťažiaci si lámali hlavu nad matematickými úlohami, kde okrem správneho výsledku bol rozhodujúci aj čas, za ktorý sa im úlohy podarilo vyriešiť.

      Konkurencia v okresnom kole bola veľká, a hoci nie všetci dosiahli potrebný počet bodov na to, aby sa stali úspešnými riešiteľmi, väščina z nich dosiahla pekné celkové umiestnenie.

      Kategória P3 – 3. ročník: (215 zapojených súťažiacich z okresu Poprad)

      Matej Lišuch – 43.-44. miesto – úspešný riešiteľ

      Klára Orolinová – 55.-78. miesto

      Ema Michlíková – 109.-133. miesto

      Sára Štefková – 134.-148. miesto

      Alexander Guzi – 149.-167. miesto

      Radoslava Frisová – 182.- 198. miesto

      Michal Špirek – 199.-207. miesto

      Karol Hrkeľ – 199.-207. miesto

      Emma Bendíková – 199.-207. miesto

      Martina Frisová – 199.-207. miesto

       

      Kategória P4 – 4. ročník: (126 zapojených súťažiacich z okresu Poprad)

      Šarlota Lopušeková – 18.-20. miesto – úspešný riešiteľ

      Denis Szókovács – 24. miesto – úspešný riešiteľ

      Katarína Lopuchová – 55.-59. miesto – úspešný riešiteľ

      Matej Pirožek – 78.-88. miesto

      Lenka Milanová – 78.-88. miesto

      Adrián Lopuch – 89.-104. miesto

      Jozef Fábry – 112.-117. miesto

      Marco Jurčo – 118. miesto

      Tomáš Vitko – 121.-124. miesto

       

      Kategória P5 – 5. ročník: (55 zapojených súťažiacich z okresu Poprad)

      Jakub Lavčák – 11.-12. miesto – úspešný riešiteľ

      Leonard Friedmann – 20.-25. miesto

      Tomáš Kolumber – 26.-36. miesto

      Timotej Kikta – 26.-36. miesto

      Nela Levocká – 26.-36. miesto

       

      Kategória P6 – 6. ročník: (112 zapojených súťažiacich z okresu Poprad)

      Lea Szókovács – 66.-80. miesto

       

      Kategória P7 – 7. ročník: (70 zapojených súťažiacich z okresu Poprad)

      Samuel Šoltis – 8.-18. miesto

      Terézia Malatínová – 19.-24. miesto

      Oliver Ordzovenský – 34.-45. miesto

       

      Úspešným riešiteľom blahoželáme a všetkým zapojeným ďakujeme za reprezentáciu školy.

     • Mesiac knihy na hodinách literatúry

     • V mesiaci marec sa učitelia slovenského jazyka a literatúry každoročne snažia pripraviť pre žiakov aktivity a činnosti, ktorých cieľom je, žiakov viac motivovať k čítaniu a vzbudiť u nich trvalejší vzťah ku knihám. Našou snahou bolo spraviť hodiny literatúry pútavejšími a zaujímavejšími. Žiaci 2. stupňa si upevňovali svoje čitateľské zručnosti rôznymi metódami dramatiky či tvorivého písania.

       

      • 5. ročník:  Po prečítaní rozpráky O škaredom káčatku od Hansa Christiana Andersena pracovali žiaci v skupinách. Každá skupina plnila inú úlohu, napr. dramatizácia vybranej časti rozprávky, písanie vlastnej básne o káčatku a pod. Následne svoje skupinové práce prezentovali pred spolužiakmi. Nakoniec žiaci písali odkaz alebo posolstvo, ktoré by chceli odovzdať Škaredému káčatku.
      • 6. ročník: Na hodinách literatúry žiaci čítali baladu Zuzanka Hraškoie od Pavla Országha Hviezdoslava. Pozreli sme si ukážku krátkeho filmu. Žiaci pracovali v skupinách, v ktorých plnili rôzne úlohy k prečítanej balade, napr. tvorba komiksu so šťastným záverom, rozhovor so Zuzankou Hraškovie, písanie odkazov pre hlavnú hrdinku  a pod. V záere svoje skupinové práca prezentovali pred spolužiakmi.
      • 7. ročník: Siedmaci sa na hodinách literatúry enovali doplnkovému čítaniu – spoločne sme si prečítali knihu od R. Brata a G. Futovej: Clapci padli z višne, dievčatá z jahody. Pohodlne sme sa posadili a zahĺbili sme sa do príbehov pre teenagerov, ktoré nám ukázali vtipné, komplikované, no aj vážne videnie sveta očami mladých ľudí. Pracovali sme s metódami ako: horúce kreslo, rozhovory, dramatizácia...
      • 8. ročník: V priebehu mesiaca marec sa ôsmaci enovali sci-fi literatúre. Prečítali sme si úryvky z kníh od zakladateľa sci-fi literatúry – Julesa Verna (Cesta na Mesiac, Päť týždňov v balóne), prepojili sme to so súčasnejšou tvorbou a porovnávali sme tieto diela s tvorbou Adamsa Douglasa – Stopárov sprievodca galaxiou. Pozreli sme si aj ukážky filmov Apollo 11 či E.T. mimozemšťan. Každý sci-fi príbeh prinášal iný pohľad na svet v budúcnosti – vedecké, absurdné či rozprávkové motívy. Záverečnou prácou žiakov bolo napísanie vlastného  príbehu/úahy na tému: Život na inej planéte.
      • 9. ročník: Čítali sme básne od M. Válka - Jesenná láska, každý žiak prečítal báseň, ktorá ho najiac zaujala. Spoločne sme si robili literárne rozbory - hľadali tie najkrajšie umelecké prostriedky. Žiaci yhľadávali na internete informácie o autorovi a taktiež hľadali meno speváka, ktorý naspieval báseň Jesenná láska (Miro Žbirka). Ďalšia skupina vyhľadávala na internete informácie o spevákovi. Pieseň všetci poznali, pretože ju už spievali v nižšom ročníku. Na nástenku v triede sme uverejnili životopisy, noty a text piesne. 
     • BURZA KNÍH

     • „Sú aj horšie zločiny ako pálenie kníh. Jeden z nich je nečítať ich.“          Joseph Brodsky                                 

      Posledný marcový deň v roku 2022 sa v našej školskej knižnici konala „Burza kníh“.

      Príprava na samotnú burzu prebiehala už v predchádzajúcich dňoch, kedy žiaci prinášali do školskej knižnice knihy, ktoré mali doma vo svojej domácej knižnici a ktoré by radi posunuli ďalším čitateľom. Zber kníh prebiehal celý týždeň v školskej  knižnici. Nezáležalo na tom, komu je kniha určená - boli to knihy pre deti, mládež, dospelých a taktiež rôzneho žánru. Hlavnou myšlienkou podujatia bolo podporiť u žiakov pozitívny a trvalý vzťah ku knihe, k školskej knižnici a k získavaniu nových a zaujímavých informácií.

      Vo štvrtok 31. 03. 2022 od 12:30 do 15:00 hod. si tak mohli žiaci našej školy, ktorí sa do tejto akcie zapojili, prezrieť a zároveň vybrať knihu, ktorá ich oslovila a odniesť si ju domov.

      Všetkým, ktorí na našu burzu prispeli darovanými knihami, ĎAKUJEME.

       

      Milí naši čitatelia, nezabudnite, že knihy si môžete v školskej knižnici požičať každý pondelok  a stredu od 13:00 do 14:00 hod.

     • Zvedaví škôlkari

     • Škôlkari naši malí,
      po schodoch sa ponáhľali.
      Do knižnice zavítali,
      do rúčok hneď knihy vzali.
      Príbehy ich zaujali,
      S údivom len počúvali.
      Preniesli sa za nimi,
      do čarovnej krajiny...