• Hviezdoslavov Kubín

     •  

       

       

       

       

       

      V dňoch 28. 1. 2020 a 29. 1. 2020 sa v našej škole konalo školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy - Hviezdoslavov Kubín. Zúčastnili sa ho najlepší recitátori triednych kôl (50 žiakov), ktorí nás obohatili príjemným kultúrnym zážitkom. Súťažiaci boli rozdelení do troch kategórií. Osobitne súťažili v prednese poézie a prózy. Porota mala veľmi ťažkú úlohu vybrať tých najlepších.

      Víťazi školského kola:

      I. kategória (žiaci 2.-4. triedy)

      poézia:     1. Lopušeková Mia

                      2. Olexová Nela

                      3. Lopušeková Ema

      próza:      1. Lopuchová Katarína

                      2. Bendíková Kristína

                      3. Kováč Tobias

      II. kategória (žiaci 5.-6. triedy)

      poézia:     1. Svitaňová Diana

                      2. Greňová Dominika

                      3. Benková Bernadeta Rút

      próza:      1. Kolbová Lea

                      2. Bendík Jonatán

                      3. Ordzovenský oliver

      III. kategória (žiaci 7.-9. triedy)

      poézia:     1. porota neurčila víťaza

                      2. Frisíková Henrieta

                      3. Ferencová Diana

      Próza:      1. Gavurová Andrea

                      2.  Šimková Silvia

                      3. Dragošová Laura

      Víťazom srdečne blahoželáme a prajeme im veľa úspechov v reprezentácii našej školy v obvodnom kole, ktoré sa bude konať 27. 2. 2020. Všetkým zúčastneným recitátorom ďakujeme a tešíme sa na budúci ročník.

      Všetky fotografie nájdete TU

     • Informácie pre deviatakov

     • Milí rodičia, žiaci,

      dovoľujeme si Vás informovať, že Prešovský samosprávny kraj vydal informačnú brožúru „KamPO“, ktorej ambíciou je umožniť Vašim žiakom orientovať sa v ponuke učebných a študijných odborov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. Táto brožúra existuje v elektronickej podobe.

      Informácie o školách v zriaďovateľskej pôsobnosti sú aj na novom webovom portáli https://www.kampo.sk/, ktorý sa bude pravidelne aktualizovať na základe informácií od stredných škôl. Súčasťou portálu je aj elektronický dotazník, ktorého vyplnenie umožňuje žiakom orientovať sa v ponuke.

     • Enviro-tvorivé dielne


     • Viete koľko textilného odpadu sa na Slovensku vyhodí každých 5 minút? Je to neuveriteľných 263 kg. Len veľmi malé množstvo skončí na správnom mieste. Zem máme len jednu, preto je dôležité začať si vážiť prírodné zdroje a materiály. Formou recyklácie starých tričiek sa naši druháci učili vyrábať šperky pod vedením enviromentalistky Aničky Orolinovej z organizácie Recyklátor so sídlom v Poprade. Takto sme aspoň malou mierou prispeli k ochrane našej planéty.

      Všetky fotky nájdete TU

     • VYHODNOTENIE CELOSLOVENSKEJ SÚŤAŽE VŠETKOVEDKO A EXPERT 2020

     • Do súťaže Všetkovedko a Expert, ktorá sa uskutočnila 28.11.2019 sa

      zapojili prihlásení žiaci 1. aj 2.stupňa našej školy.

      Gregor Pomietlo zo 4.A získal titul Všetkovedko školy - získal najviac bodov zo všetkých súťažiacich našej školy.

      Titul Všetkovedko získali Matej Pirožek - 2.A, Lenka Milanová - 2.B,

      Denis Szókovács - 2.B, Nela Levocká - 3.B.

       

      Starší žiaci súťažili v súťaži EXPERT, kde najlepšie výsledky v rámci Slovenska dosiahli:

      Oliver Ordzovenský - 5.B, Lukáš Orolín - 8.A a Daniel Sopko - 6.A.

     • Milé deti a rodičia,


     • za telocvičňou školy sa nám vďaka pomoci hasičov, rodičov a poslancov obecného zastupiteľstva podarilo pre Vás pripraviť ľadovú plochu vhodnú na korčuľovanie. Nie je ešte dokonalá, ale korčuľovať sa už môžete. Vstup je len na vlastné riziko v sprievode dospelej osoby a pokiaľ možno aj s prilbou. Prajeme Vám veľa pekných chvíľ strávených na čerstvom vzduchu. Podrobnejší časový rozvrh využívania ľadovej plochy zverejníme čoskoro.

     • Okresné kolo olympiády v anglickom jazyku

     •  

      V školskom roku 2019/2020 nás na okresnom kole Olympiády v anglickom jazyku, ktorá sa konala 15. januára 2020, reprezentovala Dominika Kiktová zo 7.A triedy v kategórii 1A a Matej Koreň z 9.A triedy ako úspešný riešiteľ v kategórii 1B. Obaja sa vo svojich kategóriách medzi najlepšími umiestnili na krásnom 14. mieste. Blahoželáme!

        

     • Otužovanie v saune

     • Žiaci z turistického krúžku počas mrazivých dní vymenili pobyt v prírode za saunu, čo im však vôbec neubralo na zábave.

      Viac fotiek TU

     • V našej škole sa počas zimy staráme o drobné vtáctvo a operencov


     • Už počas decembra žiaci piateho ročníka aj s pomocou svojich rodičov zhotovili pekné vtáčie kŕmidlá, ktoré sme rozvešali na stromy v našej školskej záhrade. Kŕmidlá je potrebné pravidelne dopĺňať. Preto, ak môžete a chcete pomôcť, prineste krmivo pani učiteľke Ráchelovej, ktorá bude, spolu s Vami, dohliadať na dopĺňanie kŕmidiel na hodinách biológie. Vtáky, ktoré prezimujú u nás cez zimu, musíme kŕmiť, pretože hmyzu, ktorým sa živia je nedostatok. Viete ako sa správne starať o takýchto operencov?

      Kedy kŕmiť?

      Keď je vonku už snehová prikrývka, vtáky si nemôžu nájsť potravu, a preto by malo zimné kŕmenie prebiehať práve v tomto čase. Samozrejme, keď sa u Vás na parapete „zastaví“ sýkorka, ktorá na Vás pozerá a je zrejmé, že je hladná, jedlo jej nasypte aj počas celého roka. Dôležité však je, aby ste kŕmili vtáčikov ešte aj na jar, kedy je energia potrebná na znášanie vajíčok. Síce u nás býva zima tuhá, niektoré vtáky sem prichádzajú zo severných krajín, kde sú chladné mesiace omnoho drsnejšie ako u nás.

      Potravu predkladajte vždy po zotmení, najlepšie večer. Môžete aj ráno. Je to hlavne preto, aby si vtáky mohli nájsť hneď po východe slnka potravu tam, kde sú naučené. Na toto miesto sa vracajú niekoľkokrát za deň, aby tak zistili, či tam nie je ďalšie jedlo. Miesto, kde im dávame potravu, by malo byť chránené pred vetrom, snehom alebo dažďom. Potrava by nemala byť nasiaknutá a vlhká.

      Aké krmivo?

      Niekedy sa stáva, že práve nesprávnym krmivom uškodíte viac, akoby ste mohli pomôcť. Pre zimné vtáctvo sú najideálnejšou potravou semená. Presnejšie slnečnicové semená rôznych veľkostí, farieb a druhov. Tie majú dostatok tukov, ktorý chráni vtáctvo pred mrazom. Vhodné krmivo sú takisto orechy alebo iné obilniny, ako sú proso či pšenica. Veľmi dobrým zdrojom tuku je aj slanina alebo loj. Tie však musia byť bez soli. Soľ je pre vtáctvo veľmi nebezpečná. Ak máte slaninu osolenú, umyte ju pod vlažnou tečúcou vodou a až potom ju dajte na strom.

     • Rodičovské združenie

     • Vážení rodičia!

      Pozývame Vás na rodičovské združenie formou konzultácií, ktoré sa uskutoční dňa 13.01.2020 (pondelok) v čase od 14:30 do 16:30. Vaša účasť je dôležitá.