• Naša škola opäť medzi obdarovanými

     • V utorok si naša škola v zastúpení pána riaditeľa prevzala v Košiciach veľkorysý dar od firmy AT&T v podobe 10ks zánovných notebookov, ktoré využijú naši žiaci na hodinách informatiky. K získaniu daru bolo potrebné napísať zmysluplný projekt ich využitia. 

      Za pomoc pri realizácii projektu srdečne ďakujeme pánovi Štefanovi Liptákovi, ktorý je zamestnacom firmy AT&T a zároveň rodičom našich žiakov. Ďakujeme.

     • Sviatok všetkých svätých v ŠKD

     • Začiatok novembra sa každoročne nesie aj v duchu osláv všetkých svätých. Tento sviatok oslavujeme 1.novembra, naňho sa viaže pamiatka zosnulých – 2.novembra. V tento deň spomíname na tých, ktorí tu boli pred nami a vďaka nim tu dnes môžeme byť.

      V ŠKD sme si tento sviatok pripomenuli citlivým rozhovorom, vypracovali sme tematické pracovné listy a vyrobili symbolické svetielka s dojemnými odkazmi. Poslali sme pozdrav do neba všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom vstúpili do našich životov a srdiečok. Aktivitu sme ukončili spomienkou na milovaných.

      Marcela Vavrová

     • ENVIRO akcia

     • Žiaci prvého stupňa sa dnes zúčastnili na vzdelávaní s dvoma pani lektorkami z Odvážne o.z. vďaka finančnej podpore NATUR-PACK o triedení odpadu. Pani lektorky pomocou príbehu porozprávali o význame separovania. Žiaci sa dozvedeli veľa nových informácii, ale musím povedať, že dostali aj veľkú pochvalu od pani lektoriek, pretože o separovaní už aj veľa vedeli.
      A keďže všetci chceme čistú prírodu, mali by sme recyklovať odpad. Ľudí na svete je veľa, ale Zem máme len jednu. Tak si ju chráňme! Zem je náš domov a nie smetisko.

      Mgr. Zuzana Maškulková

     • Sobota ráno a turisti cestujú...

     • Kam? Do Tatranskej Polianky - Poliankova. Tam navštívili digitálnu galériu, ktorá spája umenie s modernými technológiami ako je virtuálna realita, 3D projekcie, rozšírená realita, hologram, tieňohra a podobne. Výstava bola doplnená aj výstavou vlakov. Po prehliadke turisti pokračovali peši do Starého Smokovca. V Starom Smokovci ich čakala vytúžená sladká odmena.
      Výlet sa nám opäť vydaril a turisti to zvládli skvele!

      Mgr. Zuzana Maškulková

     • Jeden svet

     • Počas predchádzajúcich dní si žiaci 9.ročníka pozreli dva online sprístupnené dokumentárne filmy O BARIPEN Hrdosť a  Život v Kábule, ktoré pripravilo občianske združenie Človek v ohrození v rámci 24.ročníka festivalu dokumentárneho filmu Jeden svet. Hlavnou tohtoročnou témou bola láska.
      Dnes mali možnosť sledovať a súčasne sa aj svojimi otázkami zapojiť do online diskusie o animovanom dokumentárnom filme Život v Kábule.

      Film opisuje osud dvoch mladých žien Rahy a Marwy, ktorý sa úplne zmení, keď v lete 2021 Taliban opäť získa moc v Afganistane. Film Život v Kábule je postavený na stovkách hlasových záznamov, ktoré si Raha a Marwa vymenili s novinárkou Caroline Gillet počas niekoľkých mesiacov po tejto udalosti. Raha sa rozhodla zostať v Kábule a v súčasnosti tam čelí násilnému režimu a kríze, do ktorej krajina postupne upadá. Marwa odišla.

      Dnešná diskusia bola so študentkou medicíny Meeny Sulaimankhail, ktorá je pôvodom z Afganistanu. Na Slovensku žije už 4 roky, no v čase obsadenia hlavného mesta bola na návšteve u rodičov. Aj naši žiaci sa aktívne zapojili do diskusie a kládli Menny zaujímavé otázky o živote v Afganistane, napadnutí a evakuácii z krajiny, či o živote a štúdiu na Slovensku.

      Mgr. Jana Neupauerová

     • Vyhodnotenie zberu papiera

     • Jesenný zber starého papiera v našej škole prebiehal od 23.10 do 27.10. a zúčastnilo sa ho 19 žiakov – z prvého stupňa 14 žiakov a z druhého stupňa 5 žiakov. Spolu sme nazbierali 3 013 kg papiera.

      A kto je víťazom?
      I.stupeň
      1.miesto – N. Pružinská zo IV.A triedy nazbierala 1 010 kg
      2.miesto – A. Plačková z III.A triedy nazbierala 816 kg
      3.miesto –   A. Jurčo z II.A triedy nazbieral 147 kg

      II.stupeň
      1.miesto – M. Slavkovská
      z IX.B triedy nazbierala 188 kg
      2. miesto – M. Lipták z V.A triedy nazbieral  105 kg
      3. miesto – N. Levocká zo VII.B triedy nazbierala 61 kg

      Víťazom blahoželáme a veľmi pekne ďakujeme všetkým zúčastneným za pomoc.

      Mgr. Zuzana Maškulková

     • Oblastné kolo recitačnej súťaže

     • V pondelok sa naša žiačka Nella Olexová (7.B) zúčastnila oblastného kola recitačnej súťaže v umeleckom prednese „Piráti krásy“, ktorú zorganizoval Diecézny katechetický úrad Spišskej diecézy. Podujatie sa konalo v Spišskom kultúrnom centre v Spišskej Novej Vsi.

      Nellka súťažila v kategórii poézia. Aj keď nezískala medailové umiestnenie, vzorne a poctivo sa pripravovala na súťaž a príkladne reprezentovala našu školu.

      Bc. Dana Chalupecká

     • Zber starých mobilov

     • Súťaž v zbere starých mobilných telefónov trvá do 27.11.2023.
      Telefóny sa zbierajú v zborovni.

      Ďakujeme Vám za pomoc!

     • Naplňme spoločne krabičky plné lásky!

     • Aj tento rok sa naša škola zapája do projektu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. Spoločne s vytvorenými krabičkami chceme potešiť seniorov v našej obci.
      Každá krabička by mala obsahovať niečo sladké, slané, mäkké, teplé, voňavé, na zábavu a zo srdca. Viac informácií o tom, čo by mala/nemala krabička obsahovať nájdete na plagátiku alebo TU.
      POZOR, j
      e potrebné zabaliť zvlášť VRCH a SPODOK krabice.

      Krabičky odovzdajte triednej pani učiteľke/triednemu pánovi učiteľovi najneskôr 30.novembra 2023.

      Za spoluprácu vopred ďakujeme!

     • Súťažili sme v anglickom jazyku s WocaBee

     • Naša škola sa zapojila do piateho ročníka inovatívnej súťaže pre školy s názvom Jazykový WocaBee šampionát. Súťaž prebiehala pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a súťažilo sa online v aplikácii na učenie slovíčok - WocaBee. V súťaži sa hodnotila usilovnosť žiakov v učení anglického jazyka, meraná počtom bodov získaných za precvičovanie slovíčok.
      Žiaci súťažili ako jednotlivci, ale aj ako triedne tímy. Do okresného šampionátu sa zapojilo 48 žiakov zo IV., V. a VI. ročníka našej školy.

      Výsledky okresného šampionátu:
      Z celkového počtu zapojených 50 tried z okresu Poprad, sa najlepšie umiestnili naši štvrtáci na 20.mieste, šiestaci obsadili 28.miesto a piataci skončili na 32.mieste.
      V súťaži jednotlivcov sa veľmi pekne v okresnom kole umiestnili naše 2 žiačky zo IV.A:
         Diana Krajčová na 19.mieste
         Katarína Krettová na 26.mieste

      Tou najdôležitejšou výhrou však je zlepšenie jazykových vedomostí našich žiakov a ich motivácia k učeniu jazykov, ktoré sú v dnešnej dobe mimoriadne dôležité. Sme veľmi radi, že na našej škole dávame priestor moderným technológiám a učíme cudzie jazyky inovatívnym spôsobom, ktorý žiakov baví a prináša im skutočné výsledky!

      Ing. Gabriela Ivanová

     • Naše školské strašidlá

     • V uplynulých dňoch mnohí z nás spomínali na našich blízkych a pálili sviečky na ich pamiatku. V predvečer sviatku všetkých svätých oslavujú ľudia Halloween. Podstatou Halloweenu je nosenie masiek. Preto sme sa rozhodli v piatok 27.10.2023 na aktuálnu tému zorganizovať a zrealizovať súťaž o najoriginálnejšiu halloweenskú masku pre žiakov prvého stupňa našej základnej školy. Boli sme milo prekvapení z originálneho prevedenia masiek, ako aj z vysokej účasti. Deti mali naozaj pekné a kreatívne masky, preto bolo ťažké rozhodnúť o víťazoch. Napokon sa nimi stali žiaci z 1.B triedy, druhé miesto patrí 3.B triede a tretie miesto si odniesla 2.A trieda. Za najoriginálnejšie masky si víťazstvo zaslúžili aj jednolivci - Vierka Petruľová, Nina Pružinská, Timea Lachová, Eliška Kacvinská, Barbora Skokanová, Matias Barilla a Gregor Skokan. Blahoželáme!

      Týmto sa chceme poďakovať všetkým zúčastneným žiakom, ich rodičom a nesmieme zabudnúť na pána riaditeľa, pani zástupkyňu, pánov učiteľov za schválenie a umožnenie tejto akcie. Týmto sme chceli poukázať na skutočnosť, že dobrú školu netvoria len ústretoví pedagógovia ale aj žiaci, ktorí chcú zdokonaľovať a prispievať k obrazu školy.

      Organizačný tím žiakov z 8.B - Viktória, Lilian, Alex, Marko 

     • Čo sme stihli v mesiaci Október v ŠKD ?

     • Október – Mesiac úcty k starším

      Úcta k starším by mala byť samozrejmosťou či už v rodine, na pracovisku, v dopravných prostriedkoch, v škole, jednoducho všade. Starší človek je predovšetkým skúsený človek. Svojimi životnými skúsenosťami a cennými radami môže obohatiť život rodiny a byť jej oporou a príkladom.

      Našich žiakov vedieme k úcte k starším každý deň, o to viac počas mesiaca október, ktorý bol venovaný práve im – našim starkým. Preto sme si pre nich pripravili darčeky vo forme pozdravov, básničiek, a hlavne vrúcneho a láskavého objatia.

      K Vám naši milí starčekovia a starenky z detského srdiečka vľúdny pozdrav letí, veľa zdravia, šťastia a lásky od všetkých týchto detí. Nech Vám úsmev zdobí Vašu tvár a srdiečko hreje naša láska a úcta k Vám!

      Ľudmila Bodyová

     • Jesenné prázdniny

     • Milí rodičia a žiaci,
      jesenné prázdniny v školskom roku 2023/2024 budú v termíne od 30. do 31. októbra 2023.
      V stredu 01. novembra je štátny sviatok.
      Vyučovanie pokračuje 2. novembra 2023 (štvrtok).

      Prajeme Vám príjemné prežitie jesenných prázdnin!

     • Folklórne dopoludnie

     • V piatok dopoludnia patrila telocvičňa našej školy folklóru. So svojim pásmom sa predstavil detský folklórny súbor Kvašnička z Hôrky, náš novozaložený detský folklórny súbor Kubašan a folklórne dedičstvo našich Kubašských predkov nám predstavil folklórny súbor Rovienka.
      Po vystúpení sa všetci žiaci zapojili do školy tanca, ktorú viedla vedúca detského súboru Mgr. Art. Dáša Pľutová, ktorá si pre našich žiakov pripravila nácvik jednoduchých tanečných krokov. Žiaci  s radosťou využili originálnu možnosť stať sa na chvíľu tanečníkmi vo folklórnom súbore. Veríme, že na jedinečný tanečný zážitok z folklórneho dopoludnia žiaci tak skoro nezabudnú.
      V prípade, že žiakov tanec, hudba a pohyb zaujali, radi ich  privítame na folklórnom krúžku každú stredu od 15:00 do 16:00 v malej telocvični.

      Mgr. Štefan Luha

     • Návšteva v Seniorparku

     • Vo štvrtok 26. októbra naši žiaci spríjemnili deň obyvateľom Seniorparku v Spišskom Bystrom. Škôlkari a prváci seniorov potešili veselým tanečno-hudobným vystúpením a žiaci siedmeho ročníka piesňou, po ktorej dôchodcov, ale aj ich opatrovateľov obdarili ružičkou a malým darčekom na rozveselenie. Obyvatelia tohto zariadenia im opätovali veľký potlesk, úprimný úsmev a radosť z návštevy.

      Mgr. Aneta Ďuricová

     • Halloweenské tvorivé dielne

     • Minulý týždeň sme sa aj my zúčastnili "Tekvicovej výzvy". Navštívili sme Tatranskú galériu v Poprade, kde nám pani kurátorka Anička Ondrušeková ukázala, ako na to, ako si vyrobiť halloweenskú tekvicu.
      Okrem toho sme si pozreli aktuálne výstavy v galérii a odfotili sa vo veľkomeste plnom mrakodrapov. 

      Bc. Dana Chalupecká

     • Tekvicová výzva

     • Všetky triedy našej školy sa v termíne od 16.10. do 22.10. mohli dobrovoľne zapojiť do celoškolskej akcie „Tekvicová výzva“. Cieľom bolo vytvoriť čo najoriginálnejšiu tekvicu za triedu s využitím akýchkoľvek materiálov. Zapojenie tried bolo nad očakávania a porota v zložení pánov učiteľov: Mgr. Peter Ujčík, Mgr. Martin Horváth a Mgr. Dávid Grigľák spolu s organizačným tímom dievčat z 8.A triedy mala čo robiť, aby vybrala najoriginálnejšiu tekvicu. Nakoniec rozhodli takto:
      - 5. miesto – 1.C trieda
      - 4. miesto – 3.B trieda
      - 3. miesto – 1.A trieda
      - 2. miesto – 3.A trieda
      Víťazom sa stala a 1. miesto získala 2.A trieda.

      Samostatne ocenená bola tekvica, ktorú vytvorili žiaci viacerých tried a tímovo spolupracovali na krúžku Tvorivá dielnička. Všetky zapojené triedy boli ocenené za originálne nápady a veru bolo sa na čo pozerať. Tekvice sú umiestnené v školskej záhrade, kde nám budú skrášľovať prostredie a svietiť do 28.10.2023.

      Organizátor Tekvicovej výzvy: Mgr. Veronika Chmurová

     • Na ceste do minulosti

     • Minulý štvrtok sa naši štvrtáci preniesli do minulosti návštevou Podtatranského múzea v Poprade, kde si obohatili hodiny vlastivedy a mohli sa nadýchať histórie. Vypočuli si zaujímavé rozprávanie o osídľovaní nášho územia, dozvedeli sa ako pracujú archeológovia a oboznámili sa so spracovaním ľanu.  Doterajšie aj nové vedomosti si overili pri riešení tajničky a v rôznych doplňovacích úlohách.
      Za milé sprevádzanie počas prehliadky ďakujeme všetkým zamestnancom múzea, radi sa tam ešte vrátime.

      Mgr. Erika Bobko

     • Olympiáda zo slovenského jazyka

     • Dňa 17.10.2023 sa v našej škole konalo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Postupovej Olympiády sa zúčastnilo dvanásť žiakov z ôsmych a deviatych tried.
      Bol to už 16. ročník, v ktorom museli účastníci zvládnuť tri kolá:
         1. online test z gramatiky a literatúry,
         2. tvorba/transformácia textu,
         3. ústny prejav.

      Cieľom tejto súťaže je prehĺbiť a rozšíriť komunikačné zručnosti žiakov a rovnako aj ich teoretické znalosti z materinského jazyka. Tohtoročný ročník bol veľmi vyvážený a o víťazovi rozhodol najmä online test a dôsledné dodržiavanie žánrových znakov v ústnom prejave.
      Víťazom školského kola sa stala deviatačka Tamara Dubravcová, ktorá postupuje do okresného kola, ktoré sa bude konať v novembri v Poprade. Vynikajúce výsledky dosiahla aj Viktória Wierna z 8. B, ktorá sa stala úspešnou riešiteľkou a skončila na druhom mieste. Tretiu priečku obsadili deviataci: Edita Kolušová a Oliver Ordzovenský, ktorí sa taktiež stali úspešnými riešiteľmi.
      Súťažiacim srdečné gratulujeme a všetkým účastníkom Olympiády ďakujeme za snahu, odvahu a pekné výsledky.

      Mgr. Silvia Dubovská

     • Objavme krásu FOLKLÓRU

     • V piatok 27.10.2023 (piatok) sa v telocvični našej školy uskutoční podujatie "Objavme krásu FOLKLÓRU"

      • 2. vyučovacia hodina - 1.-4. ročník
      • 3. vyučovacia hodina - 5.-9. ročník

      Na tomto podujatí vystúpia:

      • Detský folkórny súbor Kvašnička
      • Detský folklórny súbor Kubašan
      • Folklórny súbor Rovienka

      Tešiť sa môžete aj na školu tanca!