• Školské kolo Geografickej olympiády

     • V dňoch od 1.12.2020 do 3.12.2020 sa uskutočnilo školské kolo Geografickej olympiády (GO). Žiaci súťažili v troch kategóriách: kategória G 5. ročník, kategória F 6. – 7. ročník a kategória E 8. – 9. ročník. Hlavným cieľom uvedenej súťaže je rozvíjať záujem žiakov o geografiu ako nosného predmetu poznávania krajiny a prírody.

      Súťaž pozostávala z dvoch častí. V prvej časti súťaže žiaci vypracovali otázky a úlohy s hodnotou 60 bodov v časovom limite maximálne 45 min., a to bez použitia atlasu. V druhej časti súťažiaci riešili úlohy zamerané na preverenie zručností v práci s atlasom s hodnotou 40 bodov a časovým limitom maximálne 60 min. Úspešným riešiteľom školského kola GO v jednotlivých kategóriách je žiak /žiačka, ktorý/á dosiahla minimálne 55 bodov. Zo školského kola do okresného kola postúpia z každej kategórie (E, F, G) maximálne prví traja úspešní riešitelia.  

       

      Výsledky školského kola Geografickej olympiády:

      kategória G 5. ročník:

      1. miesto Gregor Pomietlo V. A
      2. miesto Matej Matonok V. B
      3. miesto Tobias Kováč V. B

      Úspešní riešitelia: Kristína Bendíková V. A, Laura Keďuchová V. B, Ivana Petruľová V. A, Alex Hrkeľ V. B

      kategória F 6. – 7. ročník

      1. miesto Terézia Malatínová VI. A
      2. miesto Michaela Šelengová VII. A
      3. miesto Oliver Ordzovenský VI. B

      Úspešní riešitelia: Daniel Sopko VII. A, Liliana Lopušeková VII. A, Sebastián Štrbjan VI. B, Tamara Dubravcová VI. A, Ondrej Pavliga VII. A

      kategória E 8. – 9. ročník

      1. miesto Dávid Javorský VIII. A
      2. miesto Tomáš Orolin VIII. A
      3. miesto Silvia Šimková IX. B

      Úspešní riešitelia: Tobiáš Javorský IX. B, Patrik Švagerko IX. B, Ján Lipták IX. A, Timea Alžbetkinová IX. B, Denisa Dirová IX. A

       

      Všetkým úspešným riešiteľom gratulujeme a víťazom prajeme veľa úspechov na okresnom kole Geografickej olympiády.

     • Okresné kolo Olympiády zo SJL

     • Dňa 27.11.2020 sa konalo okresné kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Uskutočnilo sa prvýkrát formou online testu bez ústnej časti. Reprezentovala nás deviatačka Silvia Šimková, ktorá sa stala úspešnou riešiteľkou (21 bodov, 11. - 14. miesto).

     • OZNAM pre stravníkov ŠJ

     • Vážení rodičia, z dôvodu koncoročného zúčtovania, po 14. decembri nebude možné odhlásiť dieťa zo stravy. 

      Prosím odhlasujte cez Edupage do 14.12.2020 do 14:00 h. V prípade choroby dieťaťa si v období od 15.12. do 22.12.2020 môžete obed vyzdvihnúť v školskej jedálni v čase od 11:30 do 13:00.

      Vedúca školskej jedálne

      Ing. Lívia Zmok Palgutová

     • Ďakujeme!

     • Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok

      Srdečne ďakujeme rodičom a deťom našej základnej a materskej školy, že sa aj tento rok zapojili do zbierky vianočných balíčkov pre seniorov, ktoré ich určite potešia v tomto neľahkom období.

     • Školou sa rozliehala vôňa medovníčkov

     • K vianočným sviatkom neodmysliteľne patrí aj vôňa medovníkov. Aj my, v školskom klube detí ich každý rok pečieme. Ani tento rok to nebolo inak. Táto činnosť je medzi deťmi veľmi obľúbená. Je príjemným spestrením inak bežných dní, ktoré trávia oddychom, hrami alebo učením.

     • Zavítal k nám Mikuláš!

     • V tomto roku prišiel Mikuláš aj s pomocníkmi – anjelom a čertom do školy už v piatok 4.12.2020.
      Na 2. stupni nenašiel v triedach ani živej duše, preto sa so žiakmi stretol aspoň prostredníctvom online hodín. Na 1. stupni sa na jeho príchod deti dobre pripravili. V každej triede mu vedeli zaspievať alebo povedať básničku. Na rozlúčku mu prisľúbili, že budú aj naďalej dobrí, aby ich o rok navštívil opäť

     • Mladí reportéri predstavujú talentovaných žiakov

     • V dnešnom príspevku sa mladý reportér Jakub zameral na úspechy svojho spolužiaka v netradičnom športe, v skateboardingu. Máte aj Vy talentovaného spolužiaka, o ktorom by sme sa mali dozvedieť viac? Dajte nám o ňom vedieť.

     • Školské kolo Olympiády v anglickom jazyku

     • V tomto školskom roku sme vzhľadom na momentálnu nepriaznivú epidemiologickú  situáciu usporiadali školské kolá netradičnou dištančnou formou. Žiaci riešili test, ktorý pozostával zo zručností anglického jazyka: počúvania, čítania, gramatiky, slovnej zásoby. Ústna časť olympiády bola nahradená napísaním príbehu podľa obrázka. Úspešný riešiteľ musel dosiahnuť min. 60%.

      Výsledky v kategórii 1A: (7. ročník)

      1.m. Daniel SOPKO                VII.A

      2.m. Lea KOLBOVÁ                VII.A

      3.m. Michaela ŠELENGOVÁ   VII.A

      V tejto kategórii sa umiestnili na 4. m. Liliana LOPUŠEKOVÁ a na 5.m. Daniela KUBIČKOVÁ

       

      Výsledky v kategórii 1B: (8., 9. ročník)

      1.m. Timea ALŽBETKINOVÁ   IX.B

      2.m. Dominika KIKTOVÁ        VIII.A

      3.m. Silvia ŠIMKOVÁ              IX.B

       

      Na pekných priečkach sa ďalej umiestnili: 4.m. Patrik SÝKORA, na 5.m. Ondrej KROLÁK , na 6. m. Dávid JAVORSKÝ, na 7. m. Ján LIPTÁK a na 8.m. Sabina ZELINOVÁ. 

      V tejto náročnej jazykovej súťaži preukázali výborné znalosti. Bodové rozdiely medzi žiakmi boli minimálne a prvých šesť umiestnených žiakov sa stalo úspešnými riešiteľmi školského kola.

      Do okresného kola postupuje Timea ALŽBETKINOVÁ, ktorej želáme veľa úspechov v reprezentácii našej školy.

     • Úspech našich štvrtákov na informatickej súťaži iBobor

     • Po prvýkrát sa naši žiaci zapojili do informatickej súťaže iBobor. V kategórii Bobríci súťažili naši štvrtáci spolu s takmer 15 000 žiakmi z celého Slovenska.  V priebehu tridsiatich minút riešili 12 informaticko-matematických úloh. Z jedenástich zúčastnených žiakov bolo 8 úspešných riešiteľov. Patria k nim: Ryan Husár, Nela Levocká, Denis Lopuch, Tomáš Kolumber, Alexander a  Leonard Friedmann, Gabriel Gajan a Radovan Rusnák. Gratulujeme!

     • Prvý sneh potešil aj žiakov turistického krúžku

     • Obmedzenia vyplývajúce zo súčasnej situácie zasiahli aj žiakov navštevujúcich turistický krúžok. Aj napriek tomu sa nám podarilo na sobotu 28. novembra absolvovať poriadnu turistickú vychádzku. Hneď ráno sme sa potešili čerstvo napadanému snehu a s dobrou náladou sme vyrazili od školy smerom na Zoty. Strávili sme nádherný deň v bielom lese, ktorý nám pripomínal blížiace sa Vianoce. Na starosti všedných dní sme ani nepomysleli. Počas túry sme si užívali sneh plnými dúškami. Domov sme sa vrátili celí premočení, ale s pocitom príjemne stráveného dňa. 

      Celý fotoalbum nájdete TU

     • Prvá vedecká live šou na Slovensku!

     • Už tento piatok 27.11.2020!

      Zúčastnite sa Európskej noci výskumníkov 2020 prostredníctvom Online štúdia

      Môžete sa tešiť na prezentácie, ukážky, diskusie, vedeckú a svetelnú šou od 9:00 do 21:45 hod.
      Celý program bude online dostupný zdarma.

      Všetky podrobnosti ako aj program Online štúdia nájdete na stránke:  https://www.nocvyskumnikov.sk/

     • Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok

     • Vážení rodičia, milí žiaci.

      Rok ubehol ako voda a opäť prichádza predvianočný čas. Čas, kedy viac myslíme aj na tých, ktorí potrebujú našu pomoc. Aj tento rok sa chceme na našej škole v spolupráci so žiackou radou zapojiť do celoslovenskej výzvy „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“.

      Po úspešnej realizácii v minulom roku, kedy sa nám podarilo potešiť sedemdesiat seniorov z našej obce, vás opäť prosíme o zapojenie sa do tejto hodnotnej akcie. Pre potešenie srdca nezáleží, či je darček malý  alebo veľký.

      Akcia bude prebiehať od 23. 11. 2020 do 14. 12. 2020.

      Žiaci I. stupňa môžu drobné darčeky, ktoré potešia našich osamelých seniorov  nosiť svojim triednym učiteľkám a žiaci II. stupňa do budovy školy na recepciu.

       

      Tipy, čím naplniť krabičku

      Niečo teplé: káva, ovocný čaj, bylinkový čaj, cappuccino, horúca čokoláda, horúci nápoj

      Niečo slané: slané keksy, praclíky, kukuričné chrumky, krekry, paštéta Majka, macesy

      Niečo sladké: keksík, perníčky, šalviové cukríky, hroznový cukor, DIA sušienky, DIA čokoláda, piškóty, plnené croissanty, ovocné detské taštičky, detská výživa, krabičkový džúsik, maslové keksy, venčeky, džem, mäkké sušené ovocie

      Niečo voňavé: sprchový gél, šampón, tekuté mydlo, vlhčené servítky, telové mlieko, sprej, krém na ruky, krém na nohy, krém na tvár, balzam na pery, zubná pasta, corega tablety, toaletná voda, parfum

      Niečo na seba: teplé ponožky, papučky, rukavice, čiapka, veselé ponožky, tielko, textilné vreckovky, malý mäkký uteráčik

      Niečo na čítanie: krížovky, časopisy ako Slovenka, Život, Žena a život, Zdravie, kniha básní, duchovná a motivačná literatúra, knihy s pozitívnou tematikou, najviac však  poteší vlastnoručne napísaný list od srdca

      Niečo pre potešenie: kresbičky od detí, prázdne pohľadnice s nalepenou známkou (1 môže byť aj s Vašou vypísanou adresou ale nemusí), drobnú vianočnú dekoráciu, soška anjelika, malý vankúšik, termo-vankúšik, malý plyšový macko do ruky, náramok na ruku, ruženec, pekná šálka, veselý pohár so slamkou, hrebienok

      KRABICA MUSÍ BYŤ ZABALENÁ TAK, ŽE JE OSOBITNE OBALENÁ SPODNÁ ČASŤ A OSOBITNE VRCHNÁK KRABICE.

       

      ČO NEDÁVAŤ DO KRABIČKY!

      • Použité alebo špinavé veci (oblečenie, drogéria atď.)
      • Otvorené potraviny alebo potraviny po záručnej dobe 
      • Čerstvé ovocie a čerstvé potraviny (vzhľadom na dobu kým budú odovzdané)
      • Trvanlivé potraviny (napr. cestoviny, polievky, fazuľa, horčica, veci do mikrovlnky atď.)
      • Priveľké veci, ktoré zaberú veľkú časť krabice (napr. veľká krabica džúsu, veľké balenie papierových vreckoviek/toal. papiera, veľká plyšová hračka)
      • Špecifický kus oblečenia (tepláky, sveter, pyžamo- ťažko trafiť, že krabičku dostane niekto práve s touto veľkosťou oblečenia)
      • Sviečky, zapaľovače, čistiace prostriedky
      • Lieky, alkohol, šumivé rozpustné tablety do vody 
      • Nebezpečné predmety (napr. ostré nožničky, pilníky atď.)
      • Zbytočnosti, ktoré vám samým doma zavadzajú (napr. rôzne staré sošky, staré dekorácie, staré knihy nezaujímavého alebo pesimistického obsahu atď.)
      • Nevyvážené krabičky (plná krabička jedného kusu oblečenia, plná krabička len čajov alebo len sladkostí či kozmetiky)

      Viac informácií nájdete na stránke  https://www.kolkolasky.sk/

     • Náboženstvo zábavne

     • Vyučovacie hodiny náboženskej výchovy si žiaci 4. ročníka s pani učiteľkou Mgr. Monikou Ovsiakovou spestrili aktivitou na tému „Vyrob si svoj vlastný ruženec“. Žiaci 4.A - Alica Jasenčáková, Lukáš Orolin, Radka Gajdošová a 4.B - Tomáš Kikta, Matej Chalupecký, Nela Levocká a Nella Olexová sa do nej zapojili s radosťou. Vyrobili zaujímavé ružence z rôznych materiálov – orechový, kávový, elektrikársky, korálkový a gaštanový.

      Za svoju námahu si domov odniesli pochvalu, ruženček a sladkú odmenu.

      Ďakujeme žiakom, rodičom a ostatným príbuzným, ktorí pomáhali pri výrobe ružencov.

     • Pomôžte, aby táto Hodina deťom nebola poslednou

     • Záleží nám na našich deťoch a ich budúcnosti. Nastala doba, kedy potrebujú našu pomoc ešte viac. 19.novembra sa mala na našej škole konať zbierka Hodina deťom, avšak kvôli pandemickým opatreniam sa tento rok spájame za všetky deti na Slovensku len virtuálne. Ak chcete podporiť deti v ohrození a krízových situáciách, môžete tak spraviť zaslaním SMS na číslo 800 v hodnote 4 alebo online na www.hodinadetom.sk.

      Ďakujeme!

       

     • Pomôžte získať našej škole ďalší grant

     • Pomôžte získať našej škole ďalší grant na rozšírenie detského ihriska o zaujímavý prvok. Škôlkari vďaka nemu potrénujú hlávky aj ruky a dobre sa zabavia. 

      V minulom roku sa nám zo zdrojov štyroch podobných súkromných fondov podarilo získať dokopy
      12 000€. Tie boli použité na výstavbu ekoučebne, miniamfiteátra, zádržných jazierok, nákup ovocných stromov a kríkov či chovateľskej stanice v priestoroch našej školskej záhrady. V dvoch prípadoch ste nám k získaniu financií na premenu záhrady pomohli aj vy vašimi hlasmi, spoliehame sa preto opäť na vás. Srdečne vopred ďakujeme za Váš hlas a zdieľanie medzi vašimi známymi.

      link: https://www.gestopremesto.sk/hlasovanie/poprad/8654

     • Október - mesiac úcty k starším

     • Milí starí rodičia, 

      prihovárame sa Vám takto netradične - písaným slovom. Opäť sme tu mali mesiac október (mesiac úcty k starším), v ktorom sme sa vám po minulé roky prihovárali prostredníctvom stretnutia a kultúrneho podujatia venovaného vyslovene Vám. Tento rok to,žiaľ, nebolo možné, nakoľko je nepriaznivá epidemiologická situácia, a preto Vám aspoň touto cestou chceme odovzdať pozdravy od nás - žiakov ZŠ s MŠ Spišské Bystré. Posielame Vám naše básničky, pozdravy a milé kresby.

      Prajeme vám spoločne a zo srdca pevné zdravie, aby ste boli statoční a mali vôľu prekonať tieto náročné časy. 

      Tešíme sa na nastávajúce spoločné stretnutia, veselé tak, ako ich poznáme z predchádzajúcich rokov. 

      S láskou 

      Vaše deti.

     • Zábava na krúžku Lego programovanie

     • Žiaci prvého stupňa  naďalej aktívne zdokonaľujú svoje zručnosti pri programovaní. Tentokrát to bolo využitie rotačného pohybu. Každý si pod tým predstavil svoje. Ventilátor, mixér, či navijak záchranárskeho auta, to je len zlomok nápadov, ktoré sa podarilo vytvoriť a naprogramovať.